Zaznacz stronę

Gryf – historie i legendy

Gryf – odwaga i siła lwa, połączona z szybkością i majestatem orła. Od wieków jego wizerunek funkcjonuje w legendach, literaturze i sztuce. Do dziś jest symbolem wielu miast i gości na licznych pomnikach. Z tym niezwykłym stworem wiąże się też szereg opowieści i legend.

Najwcześniej postać gryfa pojawiła się w Indiach i Mezopotamii. W kulturze Babilonu i Asyrii było to fizyczne wcielenie bogini Tiamat. Natomiast starożytni Grecy i Rzymianie wyobrażali go sobie jako krzyżówkę lwa i orła. Byli też przekonani, że gryfy są okrutnymi i dzikimi łowcami. Miały polować na konie i bydło, a nawet na ludzi. Zamieszkiwały wysokie i niedostępne góry. Kto je oswoił był niezwyciężony. Ale żeby zapanować nad stworem, trzeba było być przy jego wykluciu.

Legendy mówią, że gryfy kochały złoto i wykopywały je górskich skał. Były zarazem strażnikami złóż tego drogocennego kruszcu. Wierzono, że zamiast jaj składają szafiry, z których wylęgają się młode. Miały też zaciekle bronić swoich skarbów i zabić każdego, kto ośmieliłby się je wykraść.

Z jednej strony gryf był utożsamiany z pychą i zachłannością, z drugiej zaś – z siłą, szybkością, odwagą i zaufaniem. To zaskakujące, jak skrajnie różne cechy mu przypisywano! Nie zmienia to jednak faktu, że te stworzenia cieszyły się niezwykłym respektem wśród ludzi, a strach przed ich siłą i potęgą rodził coraz to nowe mity.

Starożytni wierzyli, że rydwany, m.in. Apollina, Nemezis oraz Aleksandra Wielkiego, były zaprzęgnięte w gryfy. Pióra tych stworów przywracały wzrok niewidomym, a puchary wykonane z ich pazurów miały czernieć przy kontakcie z trucizną. Z kolei ich żebra były materiałem na niezwyciężone i doskonałe łuki. Gryfy miały też pilnować skarbu Apollina, pucharu wina Dionizosa, oraz ciała Ozyrysa.

Na przełomie XI i XII wieku, wizerunek tego zwierzęcia dotarł na Pomorze i stał się symbolem ówczesnych władców tych ziem – dynastii Gryfitów. Później zaczął też gościć na monetach i chorągwiach rycerstwa pomorskiego oraz w godłach książąt małopolskich i śląskich.

Legenda o początkach Szczecina:

Sedina mieszkała na Olimpie. Jednak pewnego razu, po wielkiej kłótni z bogami zdecydowała, że opuści Grecję. Zabrała Hermesa oraz swojego gryfa i ruszyła w nieznane. Podróżowała przez wiele dni i nocy, aż znalazła się na błękitnych wodach Bałtyku. Wiatr skierował jej łódź ku jednej z rzek, a była to Odra.

Na horyzoncie stało nagie wzgórze. U jego stóp rozpościerał się gęsty las, a przy rzece pasły się sarny i jelenie. Powietrze wypełniał ptasi śpiew. Bogini pokochała to miejsce. W dowód swojej miłości, na szczycie wzgórza posadziła dąb. W ziemi, obok żołędzia, Hermes złożył piórko (symbol powodzenia w handlu), a gryf – swój pazur (symbol odwagi). Sedina podlała sadzonkę słoną wodą z Bałtyku (symbol przygody, podróży i miłości do morza). Razem z zaczarowanym drzewem rodziła się potęga całej
okolicy.

Gryf przed UM w Szczecinie

Sedina często żeglowała po Odrze. Pewnego razu spotkała biednych rybaków. Ich sieci były puste, a brzuchy głodne. Kazała im ruszyć w górę rzeki. Wysłała białego orła z rybą w szponach, aby ich prowadził. Po długiej wędrówce, rybacy dotarli pod wielki dąb na nagim wzgórzu. Byli pierwszymi osadnikami, którzy przybyli na ziemie przyszłego Szczecina. Przez tysiąclecia byli szczęśliwi, a ich osada zmieniła się w miasto. Niewidzialna moc wspomagała ich we wszystkim co robili, a potężny gryf strzegł ich bezpieczeństwa. Byli mistrzami handlu i kochali morskie wyprawy.

Z czasem Szczecin stał się stolicą żeglugi – dobrobyt trwał tu przez wiele lat. Wdzięczni mieszkańcy postawili Sedinie pomnik w sercu zabudowań. Niestety w niewyjaśnionych okolicznościach rzeźba zniknęła. Wielu twierdzi, że od tego czasu szczęście i powodzenie miasta się skończyło.

Zobacz też:

Gryfici pod Grunwaldem

Gryfici – władcy Pomorza

Dynastia Gryfitów była jedną z najdłużej panujących wśród rodów całej Europy. Książęta pomorscy władali ziemiami po obu stronach Odry przez ponad 500 lat. Niektóre źródła mówią nawet o 600 latach – nieścisłości biorą się różnych teorii dotyczących genezy tego rodu. Badając korzenie Gryfitów, niektóre źródła wskazują na powiązania z dynastią Piastów →