Szczecin. Zamek Książąt Pomorskich

Gryfici, prawdziwi władcy Pomorza →

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest uważany za jedną z najciekawszych budowli w tej części Europy. Swoim wyglądem, kształtem i historią może zachwycić dosłownie każdego. Historia tego zamku jest dosyć burzliwa. Wszystko zaczęło się w 1235 roku, kiedy to książę Barnim I przeniósł stolicę swojego księstwa do Szczecina. Od tego czasu gród słowiański założony na zamkowym wzniesieniu zaczął się rozrastać. Stojący tu drewniany dwór księcia Warcisława I został szybko rozbudowany.

W 1346 roku książę Barnim III rozpoczął budowę murowanej siedziby. Nie obyło się bez protestów mieszczan, jednak po zawarciu ugody, wzniesiono tzw. „kamienny dom”. Niedługo później, w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszej budowli, stanęła kaplica św. Ottona i tzw. „duży dom” z więzienną wieżą. Od samego początku budowa zamku z prawdziwego zdarzenia nie podobała się mieszkańcom miasta. W 1428 roku niezadowoleni z wydawanych na ten cel pieniędzy lokalni rzemieślnicy i plebs wywołali bunt i przejęli władzę w mieście. Rebelia została stłumiona przez księcia Kazimierza V. Źródła historyczne mówią o dwóch tonach srebra, które Rada Miejska przyznała władcy za pomoc w uspokojeniu sytuacji. W ten sposób uzyskał fundusze, by wybudować południowe skrzydło zamku.

Podziemia zamku. Ekspozycja fundamentów Kamiennego Domu

Potężna przebudowa warowni miała miejsce za rządów Jana Fryderyka. Wtedy to zamkowe mury zostały naznaczone renesansowymi zdobieniami. Książęca siedziba przybrała w tym czasie kształt czteroskrzydłowej, bardzo eleganckiej i luksusowej rezydencji. Początek wieku XVII przyniósł dalsze modernizacje – powstało wtedy dodatkowe skrzydło tworząc drugi dziedziniec. Ostatnim księciem dynastii Gryfitów był Bogusław XIV. Po jego abdykacji w 1634 r., mury pałacu stały się siedzibą szwedzkiego namiestnika, a później stacjonował tu pruski garnizon. Właśnie w tym czasie zamek został dosyć mocno zdewastowany – zburzone zostały krużganki, sklepienia we wschodnim skrzydle, przebudowano skrzydło południowe. Budowla zatraciła wiele ze swojego renesansowego uroku. Komnaty zamku zostały zaadaptowane na potrzeby sądu, archiwów, urzędów, a nawet na mieszkania pracowników tych instytucji.

Druga wojna światowa przyniosła ogrom zniszczeń. Naloty dywanowe na Szczecin w 1944 roku, zniszczyły zamek aż w 60 procentach. Wszystkie skrzydła spłonęły, wiele sklepień zaś się zawaliło. Ostatnie skrzydło było gotowe po niezwykle długim czasie. Odbudowa zakończyła się w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj budowla jest odwzorowaniem swojego renesansowego kształtu z XVI wieku. Obecnie zamek jest instytucją kultury. Organizowane są tutaj przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje naukowe oraz cykliczne koncerty. Dodatkowo można oglądać szereg ekspozycji z zakresu malarstwa, sztuki, historii, czy też fotografii. Odwiedzając zamek można również wejść na Wieżę Dzwonów, skąd rozciąga się interesujący widok na miasto.

Krypta w podziemiach zamku

 Atrakcji jest naprawdę dużo i niezależnie od pory roku, zawsze można natrafić na szereg interesujących wydarzeń. Czy będzie to Bal Zamkowy na początku roku, plenerowe kino w wakacje, czy Jarmark Bożonarodzeniowy w grudniu – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz więcej

W kręgu tajemnic. Czarownica z Marianowa

Marianowo to niewielka miejscowość, położona 15 kilometrów na wschód od Stargardu Szczecińskiego....

Darłowo. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został wzniesiony przez księcia Bogusława V. Warowniapowstała...

Gryfici, prawdziwi władcy Pomorza →